הדרכת הורים

כמה פעמים עמדתם חסרי אונים מול הילד שלכם: הוא בעיצומו של התקף זעם, מפרק כל דבר שמגיע לידיו, בוכה ומשתולל, ואתם לא יודעים מה לעשות?

כמה פעמים אתם רואים בעצב את ילדכם יושב מבודד, מכונס בתוך עולמו הפנימי, ומנותק מהסביבה, ואתם דואגים לעתידו החברתי?

כמה פעמים הרגשתם בייאוש שהילד אינטליגנטי אבל לא מצליח לבטא את היכולות שלו וזה ממש אבוד!

אז יש תקווה!! יש דרך לשנות, לשפר, להצמיח את הילד שלכם, לממש את הפוטנציאל שלו, לתקשר אתו ואפילו לעזור לו להשתלב במסגרות חינוך נורמטיביות.

גם לכם יש את הזכות ואת האפשרות לנהל חיים נורמליים, שקטים ושגרתיים כמו כל משפחה אחרת, זה אפשרי!

אנחנו במרכז מבטים נותנים לכם יד ואתם לא לבד.


מהיום הראשון שאתם וילדכם נכנסים בדלת המרכז, אנו מלווים אתכם לאורך כל הדרך. אנו מלמדים אותו דברים חדשים, אך גם מלמדים אתכם כיצד לתפקד עם ילדכם, כיצד לתקשר איתו, איך להבין מה הוא רוצה, את הקשיים שלו, כיצד להגיב בכל מצב. ככל שמתקדמים בתהליך הלמידה והטיפול בילד, גם אתם כהורים שלו מקבלים יותר ויותר כלים ליישום גם בבית, כך שגם החיים שלכם משתנים ומשתפרים. זהו מסע שאנו יוצאים לדרך ביחד: צוות מרכז מבטים, ילדכם היקר, וגם אתם – הוריו.

השיפור מגיע ואתם תרגישו אותו כבר בחודשים הראשונים: בהתחלה הילד יהיה פשוט יותר רגוע, סבלני, ייצור אתכם סוף סוף קשר עין. אחר כך הוא יתחיל להבין הוראות פשוטות שלכם ולשתף אתכם פעולה.

אלו כמה דוגמאות שממחישות את תוצאות הליווי של ההורים:

ילד בגיל 4.5 הגיע לטיפול במרכז מבטים כשהוא עדיין מבקש טיטול כדי לעשות בו את צרכיו, ומסרב לשבת על אסלה. בהתחלה לימדנו את הילד להקשיב להוראות פשוטות ולשתף פעולה עם צוות המרכז. עם הזמן הילד הסכים גם לשבת באסלה. במקביל, ייעצנו והנחינו את ההורים כיצד ליישם תהליך דומה גם בבית, כיצד לגמול את הילד מהתלות בטיטול, וכיצד להתמודד גם כאשר הוא בוכה. ביום הפרידה מהטיטול ליווינו את ההורים כל הערב ועזרנו להם להתמודד, וההצלחה הגיעה: הילד עבר לעשות את צרכיו באסלה גם בבית וגם בגן.

ילד בן 7 הגיע אלינו לטיפול, כשהוא מפגין פחד וחרדה קיצוניים מכל מה שקשור לתספורת, מספרה, מכונת תספורת וכו'. בהתחלה לימדנו את ההורים איך להרגיל את הילד לשבת למשך זמן קצר מאוד לתספורת בבית. לאחר כמה פעמים הספר הגיע הביתה וסיפר את הילד. לאחר מכן הילד הגיע למספרה למשך מספר דקות ולבסוף הסכים להיכנס למספרה ולשבת בכיסא לתספורת ולהסתפר, כמו כל ילד בן גילו ונהנה מהמראה שלו לאחר התספורת.

ילד אחר שהגיע אלינו לטיפול היה צמוד לשלושה מסכים בו זמנית: הטלפון הסלולרי של האמא, הטלוויזיה, וגם האייפד. כאשר ההורים ניסו לנתק את הילד מהמסכים, הוא התחיל התקף צעקות וזעם, נהג באלימות כדי להרחיק את ההורים והתוצאה הייתה שהילד ישב מול המסכים שעות ארוכות עד שהסוללה התרוקנה. לימדנו את הילד לשחק במשחקים אחרים ובמקביל, לימדנו גם את ההורים לבלות איתו במשחקים משותפים. לימדנו אותם איך ליצור גבול ולעמוד על יישומו מול הילד. בהדרגה הילד למד ליהנות גם ממשחקים אחרים וכך ההורים הצליחו להגביל את החשיפה הארוכה למסכים תוך שיתוף פעולה של הילד.

אנו יכולים לתת כאן המון דוגמאות של כלים שאנו מלמדים את ההורים ומלווים אותם ביישומם בבית: איך מלמדים את הילד לשבת לאכול ברצף, איך הולכים מגן השעשועים לפני החשיכה, איך יוצאים עם הילד מחנות בלי לקנות כל דבר שהוא רוצה, איך משכיבים את הילד לישון לבד במיטתו ועוד ועוד.

במרכז מבטים יש תקווה לילדכם ואתם - לא לבד!