טיפול התנהגותי בגיל הרך

בגילאים הצעירים כאשר לילד יש עיכוב באחד מתחומי ההתפתחות, ניתן להבחין כי מתלווים לכך גם קשים התנהגותיים. קשיים אלו מלווים את שגרת היום ומתעצמים כאשר לילד יש גם איחור שפתי והוא אינו יכול להתבטא ולבקש רצונותיו במילים.

הורים לילדים אלו מגיעים אלינו מודאגים, לאחר שכבר ניסו טיפולים שונים, בהם ניכר קושי לגייס את הילד לשתף פעולה בסביבה הטיפולית וליצור את השינוי הנדרש. הילד לרוב מתקשה לשבת לאורך זמן ולשחק ליד שולחן, הוא חסר סבלנות ומוטיבציה ללמוד דברים חדשים ואינו מתמודד עם שינויים ומצבים לא מוכרים. כאשר הסביבה מנסה להציב גבולות היא נתקלת בבעיות התנהגות וההתמודדות תלווה בקשיי המתנה, אמפולסיביות, תסכול וכעס בעוצמות שלסביבה קשה להרגיע.

התחושה המלווה הורים לילדים אלו היא בעיקר חוסר אונים בניסיון להבין מה הבעיה לצד רצון רב לעזור לילד ולהקל עליו. לעיתים יש נטייה להאמין שאם הוא יתחיל לדבר המציאות תשתנה והקשים יחלפו אך ניסיונינו מראה כי לא כך הדבר ונדרשת התערבות התנהגותית קוגניטיבית. 

מחקרים רבים מעידים על כך שהשנים הראשונות להתפתחות הילד הן קריטיות לעיצוב הלמידה, הקשב, השפה והקוגניציה, לכן חשוב להתחיל לטפל בקשים הללו כמה שיותר מוקדם ולשלב את ההורים כגורמים משמעותיים המשפיעים על התפתחתו של הילד.

הטיפול במרכז מבטים מיישם מודל התפתחותי ייחודי המבוסס על תיאוריות בהתפתחות שפה וקוגניציה בשילוב עם ניתוח התנהגות ישומי. מטרת הטיפול הנה לצמצם פערים התפתחותיים ולהקנות מיומנויות שפה וקוגניציה, תוך כדי שיפור התנהגויות קשב ולמידה על ידי משחק חברתי עם הילד. הטיפול כולל הדרכת הורים במודל "מבטים" לצד עבודה ישירה של צוות מקצועי עם הילד בקליניקה שלנו. לשמחתינו אנו זוכות לראות כל יום התקדמות של ילדים והורים שזכו להשתמש בידע המקצועי ולישם אותו בחייהם ומהר מאוד רואים שינוי חיובי בילד. 

בכל שאלה או התלבטות תתקשרו אלינו ונשמח לעזור!