טיפול התנהגותי בגיל הרך

טיפול התנהגותי

בגילאים הצעירים כאשר לילד יש עיכוב באחד מתחומי ההתפתחות, ניתן להבחין כי מתלווים לכך גם קשים התנהגותיים. קשיים אלו מלווים את שגרת היום ומתעצמים כאשר לילד יש גם איחור שפתי והוא אינו יכול להתבטא ולבקש רצונותיו במילים.

הורים לילדים אלו מגיעים אלינו מודאגים, לאחר שכבר ניסו טיפולים שונים, בהם ניכר קושי לגייס את הילד לשתף פעולה בסביבה הטיפולית וליצור את השינוי הנדרש. הילד לרוב מתקשה לשבת לאורך זמן ולשחק ליד שולחן, הוא חסר סבלנות ומוטיבציה ללמוד דברים חדשים ואינו מתמודד עם שינויים ומצבים לא מוכרים. כאשר הסביבה מנסה להציב גבולות היא נתקלת בבעיות התנהגות וההתמודדות תלווה בקשיי המתנה, אמפולסיביות, תסכול וכעס בעוצמות שלסביבה קשה להרגיע.

התחושה המלווה הורים לילדים אלו היא בעיקר חוסר אונים בניסיון להבין מה הבעיה לצד רצון רב לעזור לילד ולהקל עליו. לעיתים יש נטייה להאמין שאם הוא יתחיל לדבר המציאות תשתנה והקשים יחלפו אך ניסיונינו מראה כי לא כך הדבר ונדרשת התערבות התנהגותית קוגניטיבית. 

מחקרים רבים מעידים על כך שהשנים הראשונות להתפתחות הילד הן קריטיות לעיצוב הלמידה, הקשב, השפה והקוגניציה, לכן חשוב להתחיל לטפל בקשים הללו כמה שיותר מוקדם ולשלב את ההורים כגורמים משמעותיים המשפיעים על התפתחתו של הילד.

הטיפול במרכז מבטים מיישם מודל התפתחותי ייחודי המבוסס על תיאוריות בהתפתחות שפה וקוגניציה בשילוב עם ניתוח התנהגות ישומי. מטרת הטיפול הנה לצמצם פערים התפתחותיים ולהקנות מיומנויות שפה וקוגניציה, תוך כדי שיפור התנהגויות קשב ולמידה על ידי משחק חברתי עם הילד. הטיפול כולל הדרכת הורים במודל "מבטים" לצד עבודה ישירה של צוות מקצועי עם הילד בקליניקה שלנו. לשמחתינו אנו זוכות לראות כל יום התקדמות של ילדים והורים שזכו להשתמש בידע המקצועי ולישם אותו בחייהם ומהר מאוד רואים שינוי חיובי בילד. 

בכל שאלה או התלבטות תתקשרו אלינו ונשמח לעזור!

טיפול התנהגותי במרכז מבטים
טיפול התנהגותי לילדים בגיל הרך

מידע נוסף בנושא

טיפול התנהגותי לילדים בגיל הרך


ילדים צעירים עשויים להתמודד עם אתגרים וקשיים שונים, ובפרט עם הפרעות התנהגות כדוגמת הפרעת קשב וריכוז. במצבים אלה הם עלולים להפגין תגובות בלתי נשלטות ובלתי מרוסנות, להתקשות בתכנון משימות או בניהול הזמן, ובאופן כללי עשויות להופיע אף בעיות תקשורת והתנהגות משמעותיות. טיפול התנהגותי הוא אחד הפתרונות האידאליים כיום, ומטרתו להעניק לילד כלים ומיומנויות כדי שיוכל לבצע מטלות שונות בצורה טובה יותר. כדי להבטיח טיפול אפקטיבי ולחולל שינוי, צוות "מרכז מבטים" פועל בשיתוף פעולה מלא עם ההורים, תוך הבנה שהשילוב בין התמיכה ההורית לתמיכה בקליניקה הוא חיוני כדי ליצור שיפור מהותי ביכולותיו של הילד.

טיפול התנהגותי – כללי המשחק המרכזיים


כדי להגיע לתוצאות מצוינות ולראות שינוי של ממש אצל הילד, טיפול התנהגותי אופטימלי מתוכנן על פי מספר כללים:

 • הגדרת צעדים קטנים ומדויקים בתהליך הלמידה כדי לייצר צמיחה ותחושת הצלחה אצל הילד.

 • בניית צעדים הדרגתיים המאפשרים התקדמות ושיפור מתמיד ביכולותיו של הילד.

 • עבודה מדויקת מאוד והקפדה על מספר רב של חזרות להשגת למידה אפקטיבית.

 • שימוש במשחקים לשיפור אינטראקציות חברתיות ולרכישת מיומנויות שפה, קשב, ריכוז ועוד.

 • שימוש בחיזוקים חיוביים לעידוד התנהגויות חיוביות, באופן מדוד וקבוע מראש.

 • שימוש במרחבים שונים בחלל כדי להשיג קשב וריכוז בתנאים שונים.

 • מעקב אחר הישגי הילד בין המפגשים.


תהליך עבודה זה הוא מהותי, משום שהוא מאפשר עבודה נכונה, מסודרת ויעילה הרבה יותר. הליווי המקצועי ושילוב הידיים בין הצוות לבין ההורים, אלה הם הכלים המרכזיים שמקדמים את הילד ומאפשרים לו לצמוח, להצליח ולרכוש מיומנויות וכישורים הנחוצים לו גם להמשך הדרך.

טיפול התנהגותי בילדים על הספקטרום במסגרת טיפולית תומכת


אמצעות טיפול התנהגותי ניתן לזהות שיפור ניכר בהתנהגויות הילדים ושינוי של ממש בתחומים שבהם זוהו קשיים ואתגרים בתחילת הדרך. אנשי המקצוע המובילים של "מרכז מבטים" יעניק לכם מסגרת טיפולית תומכת ותוכנית התערבות שנבנית במיוחד לצרכיו הייחודיים של הילד, ובכל שלב בדרך יבוצעו שינויים וליטושים בתוכנית העבודה כדי להבטיח הצלחה רבה יותר. כדי להרחיב את תוצאות הטיפול, הצוות פועל בשיתוף פעולה מלא גם עם המסגרות החינוכיות והטיפוליות האחרות של הילד, ואין ספק שזוהי המעטפת האידאלית להשגת כל המטרות והיעדים שהוגדרו.

טיפול התנהגותי ABA


המטרה המרכזית מאחורי טיפול התנהגותי ABA היא לחזק (או להפחית) התנהגויות מסוימות, במקביל לשדרוגן של התנהגויות קיימות והכחדתן או צמצומן של התנהגויות בעייתיות אחרות. כדי להשיג את המטרה הזו נעשה שימוש בגישה אינטנסיבית למדי, המבוססת על שורה של מחקרים ותיאוריות התנהגותיות, וכן על מודלים של פיתוח למידה ושינוי התנהגותי. עם גירויים מותאמים ניתן לסייע לילד לפתח את השפה והתקשורת, את כישורי המשחק, את המיומנויות המוטוריות שלו ואף את הכישורים החברתיים. כל אלה עומדים במרכז הגישה הטיפולית של "מרכז מבטים", והצוות כולו ממוקד בילד, בצרכיו וביכולות הנדרשות לו להתפתחות תקינה ולהשתלבות אופטימלית בסביבה.

איך מתבצע טיפול התנהגותי ABA?


טיפול התנהגותי ABA מבוסס, כאמור, על מבחר רחב של מחקרים, מאמרים ותיאוריות מעשיות, וכדי להבטיח את הצלחת הטיפול נקבעו מספר עקרונות מרכזיים:

 • התוכנית מבוססת על צעדי למידה קטנים ומוגדרים לקידום הצמיחה ולשיפור חוויית הלמידה של הילד.

 • התוכנית מבוססת על עבודה מדויקת ומוגדרת היטב, והיא כוללת חזרות מרובות להבטחת למידה.

 • התוכנית משלבת משחקים שונים כדי לסייע ביצירת אינטראקציה חברתית ופיתוח מיומנויות.

 • התוכנית כוללת חיזוקים חיוביים הניתנים לילד על כל הישג והצלחה, על בסיס יעדים מדודים ומתוכננים.

 • התוכנית מעניקה למרחב חשיבות רבה ככלי טיפולי, והמפגשים מתנהלים בפינות שונות בחלל כדי לאפשר שימוש במיומנויות השונות גם בתנאים משתנים.

 • התוכנית כוללת מעקב גם בין המפגשים כדי לדייק וללטש את התוכנית ככל שהיא מתקדמת.


כבר בראשיתו של התהליך מתמקד הצוות הטיפולי בכלים הדרושים ליצירת תשתית תקשורת בסיסית והכרחית, מיכולת ההבנה של הוראות מילוליות, דרך ביצוע משימות משחק ועד ליצירת קשר עין כתנאי בסיסי לקיומה של אינטראקציה חברתית.

ניתוח התנהגות יישומי


הילד שלכם הוא לב ליבה של תוכנית הטיפול של "מרכז מבטים", והצוות המקצועי פועל כדי לסייע לו לפתח דפוסי התנהגות אפקטיביים, ליצור קשרים חברתיים טובים יותר ולתקשר באופן אופטימלי עם ההורים, עם האחים ועם הסביבה בכלל. באמצעות טיפול התנהגותי ABA ניתן לראות את מגמת ההתפתחות ואת קצב הצמיחה של הילד, ועם הכלים שיקבל יוכל לייצר דפוסים שונים, יעילים ואיכותיים הרבה יותר.

טיפול בבעיות התנהגות


יש מצבים שבהם לבעיות ההתנהגות השונות קיים הסבר פשוט וברור, החל משינוי דרמטי באורח החיים או בהרכב המשפחתי – ועד לאובדן או להתמודדות עם מצב מלחיץ במיוחד. עם זאת, במקרים רבים אחרים ניתן לזהות התנהגויות בלתי מוסברות אצל הילדים, ולצד הניסיונות להתמודד עם הסיטואציה החדשה, הורים רבים חווים תסכול של ממש. יכול להיות שהם מתקשים לייצר גבולות, אולי הם חווים קושי בתקשורת הישירה עם הילד ואולי האתגר הגדול או בהשגת קשב וביצוע הוראות פשוטות ובסיסיות. בכל אחד ממצבים אלה טיפול בבעיות התנהגות הוא חיוני, ועם הליווי המקצועי של צוות "מרכז מבטים" תוכלו להתחיל את השינוי ולהגיע ליעדי הטיפול בצורה טובה מאוד.

טיפול בבעיות התנהגות – סוגיות מרכזיות


בעבודה צמודה עם הילד וההורים, בכפוף לתוכנית אישית שנקבעת מראש, ניתן להעניק טיפול בבעיות התנהגות בגילאים שונים ובהתאם לצרכי הילד. במסגרת הטיפול ניתן דגש רב למספר נושאים מרכזיים:


 • ההתמקדות היא בילד, בתהליך שנדרש ממנו לעבור וכפועל יוצא מכך – בסביבת הלמידה הבטוחה והנעימה שתאפשר לו להתפתח באופן תקין וראוי.
 • שילובם של מטפלים שונים בתהליך הוא קריטי כדי למנוע תלות רגשית המשפיע גם על איכות הטיפול.
 • שיתוף הפעולה עם ההורים הוא הכרחי ומהווה חלק בלתי נפרד מהתהליך, ולכל אורך הדרך מועבר סיכום של הישגי הילד וכן מסופקים כלים פרקטיים ליישום הידע והכלים גם בבית.
 • עקביות היא גורם מהותי ולכן נדרשת עמידה בלוחות זמנים מוגדרים והקפדה על מפגשים במועדים שייקבעו כבר בראשית הדרך.

בתהליך העבודה הייחודי, הלמידה והצמיחה ממשיכות להתקיים גם מחוץ לשעות המפגש ולמסגרת הטיפולית במרכז, ורק עם תוכנית המותאמת בכל שלב לקצב ההתקדמות של הילד ניתו לייצר שינוי אמיתי – ולאורך זמן.

פתרונות יצירתיים בהתאמה אישית


עם צוות מקצועי, ניסיון עשיר ואמונה רבה ביכולותיו של כל ילד, "מרכז מבטים" ממוקד באיתור פתרונות יצירתיים ובפיתוח אסטרטגיות לקידום ההתפתחות התקינה והצמיחה גם של הילד שלכם. טיפול בבעיות התנהגות יכול להניב תוצאות מצוינות וליצור שינוי משמעותי מאוד, בפרט כאשר הוא משלב גם הדרכות להורים וליווי אישי. אלה הם הנושאים הניצבים בראש סדר העדיפויות של צוות המרכז, הפועל למען הצלחתם של הילדים בכל שלב בתהליך.