רחל צור המברה

הורים יקרים נעים להכיר,

שמי רחל, אמא לשלושה בנים מקסימים, דרכם אני זוכה ללמוד מידי יום על התפתחות, התמודדות, עקביות, גמישות התמדה, קושי, תסכול וכל יום שעובר אני צוברת עוד ידע חדש שמתווסף לארגז כלים לו אני קוראת "הורות מעורבת".המסע שלי התחיל לפני 23 שנה עם סיום התואר הראשון במדעי ההתנהגות והכרות עם תחום הידע ניתוח התנהגות יישומי (Applied behavior Analysis) ועם מי שעמד בראשו, פרופ' עמוס רולידר. חיפוש אחר עבודה טיפולית ושילוב גישה זו הביא אותי להכיר עולם מרתק, האוטיזם.

התחלתי לטפל בילד בן שנה ושמונה, במסגרת 40 שעות שבועיות, אחד על אחד, רומן שהתחיל בקפיצת ראש למים עמוקים. עם הרבה נחישות, חריצות, ואמונה לצד תמיכה מלאה מצד ההורים מצאתי את עצמי שוחה למרחקים ארוכים ונהנית מכל רגע. בתקופה זו בישראל הורים צרכו את שירותיהם של מנחים מאירופה וארצות הברית באופן פרטי, הידע בתחום היה דל, המקצוע לא היה קיים ותוכניות ההכשרה הוקמו לאחר מכן מתוך אותה מצוקה לידע ולאנשי מקצוע. בשנת 2002 הצטרפתי למחזור הראשון בתוכנית הסמכה הראשונה למנתחי התנהגות באוניברסיטת תל אביב, וכבר במחזור השני ריכזתי את התוכנית, לימדתי בה קורסים נבחרים וריכזתי את ההתמחות והפרקטיקום באוטיזם במשך חמישה מחזורים. בשנים אלו צברתי ניסיון רב בליווי משפחות לילדים עם אוטיזם, הכשרתי סטודנטים בניתוח התנהגות, ניהלתי והכשרתי צוותי טיפול בתוכניות ביתיות לילדים עם אוטיזם, והדרכתי מורים ומנהלים בבתי הספר בתוכנית למניעת אלימות בליווי פרופ' עמוס רולידר.במהלך עבודתי הקלינית לאורך השנים ובפרט עם ילדים בעלי עיכוב התפתחותי ואוטיזם רכשתי כלים מקצועיים בחינוך ולמידה ואלו סייעו לי בהורות הפרטית שלי. הידע והניסיון אפשרו לי לצלוח מצבים מאתגרים וחסכו ממני תסכולים וחוסר אונים כהורה. במסגרת ההורות לילדים הפרטיים שלי חקרתי את ההשפעה שלי על התנהגויותיהם , התפתחותם ותהליכי הלמידה שרכשו. בחנתי כל התקדמות ולמדתי כל שלב בחייהם וכיצד הוא קשור לידע שצברו, לתהליכי החשיבה שפתחו ולהבנה ותפיסה שלהם את העולם.

ככל שהם גדלו הבנתי שזה תהליך מורכב שלא ניתן ללמד את כולו ולהאכיל בכפית ידע נרכש וכך עלה בי הרצון לפתח מודל למידה מותאם לילדים עם צרכים מיוחדים.בשנת 2013 הקמתי את "מרכז מבטים" מתוך תחושת שליחות ורצון לפרוץ דרך ולהעניק להורים בית שיספק להם תקווה, מענה מקצועי וידע עדכני לצד אימון לילד המאפשר לו להתקדם ולהתפתח. ב"מרכז מבטים" אני מלווה משפחות לילדים עם צרכים מיוחדים ומעניקה להם ולילדם מענה מקצועי מקיף ותומכת בהתפתחות ובהתקדמות של שני הצדדים. אני מגייסת ומכשירה את הצוות באופן אישי ודואגת לכך שהילד וההורה יקבלו את הטוב ביותר.אני מתרגשת בכל פעם מחדש לראות שהתפתחות שהתחילה באופן מובנה ושיטתי הופכת להיות טבעית וספונטאנית ומאפשרת לילד לממש את הפוטנציאל שלו ולזכות באיכות חיים. מרגש לחוות את הרצון והמוטיבציה של הילדים להגיע אלנו למפגשים ואת השמחה של ההורים שיש מקום כזה שמחבק ומעניק לילד שלהם כל כך הרבה משמעות.

אני גאה בתשוקה ובנחישות של הצוות במרכז מבטים, להבין את הצרכים המיוחדים של הילדים ולהתאים את עצמם עבור כל ילד בכל פעם מחדש עם המון מסירות ומקצועיות.אני מודה להורים שמאמינים בי ובצוות שלי ומשקיעים מזמנם ומרצם ומתמידים בתהליך שיכול להיות מתיש, מלא טלטלות ודאגות, ארוך טווח ובתחילתו כלל לא מובן.הכוח שמניע את כל העשייה של כולנו הן תוצאות הטיפול שמעניקות לילדים ולמשפחות חיים חדשים.אני מזמינה אתכם ליצור עימי קשר, ואשמח ללוות אתכם ואת ילדיכם אל עתיד טוב יותר.

שלכם,
רחל צור המברה

מנתחת התנהגות עם ניסיון מקצועי ומעשי

אקדמיה

 • 2005-2013 – אוניברסיטת ת"א, ריכוז אקדמי של תוכנית ההסמכה בניתוח התנהגות לצד פרופ' רולידר, שכללה לימודי טיפול בילדים על הספקטרום האוטיסטי, והנחיית סטודנטים בפרקטיקום באוטיזם ומגוון שיטות מחקר וההערכה.
 • 2014-2016 – מכללת אורנים, תוכנית הכשרת מנתחי התנהגות שכללה קורסים לטיפול בילדים על הספקטרום האוטיסטי וליווי פרקטיקום באוטיזם.
 •  2017 – מכללה אקדמית כנרת, תוכנית להסמכת מנתחי התנהגות.

ייעוץ למסגרות 

 • בתי ספר: הדרכה והכשרת מנהלי בתי ספר ומורים במסגרת תוכנית הראל, למניעת אלימות בבתי ספר, בהנחייתו של פרופ' עמוס רולידר
 • מעון גוונים: כפר טיפולי מוגן לאנשים המאובחנים באבחנה כפולה - מוגבלות שכלית והפרעות נפש/ אוטיזם / הפרעות התנהגות קשות. ליווי וייעוץ כמנתחת התנהגות למנהלת המעון והצוות במטרה לשפר את בעיות ההתנהגות של הדיירים במעון.
 • בית ספר הוד - הכשרת מורים בחינוך המיוחד להתמודדות עם בעיות התנהגות בקרב תלמידים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ואוטיזם.

ייעוץ למשפחות 

 • בחינוך המיוחד: הנחיית משלבות וסייעות לילדים על הספקטרום האוטיסטי בגנים ובבתי ספר, הנחיית משפחות וצוותים טיפוליים לטיפול בבית הילד, טיפול פרטני בילדים עם איחור התפתחותי שפתי.
 • ייעוץ להורים לילדים עם התפתחות תקינה.
 • ייעוץ לגיל הצעיר - טיפול בקשיי התנהגות, חוסר קשב ואיחור שפתי.
 • ייעוץ לגילאי בית ספר - הדרכת הורים להתמודדות עם קשיי למידה, סירוב לשתף פעולה, ביסוס הסמכות ההורית על ידי בניית שגרה עקבית, עידוד התנהגויות של אחריות אישית, מתן כלים להורים להתמודדויות יעילות עם התנהגויות מורכבות של הילד.
 • נושאי טיפול ספציפיים בהם טיפלתי: גמילה מטיטולים, עיכוב בדיבור, שינה, ניהול זמן פנוי, שיגרות יום ועוד. 

דוגמאות להרצאות אותן העברתי

 • ניתוח התנהגות יישומי – גישה מדעית לטיפול בבעיות התנהגות. הרצאה שניתנה למנהלי מסגרות שיקומיות במשרד הרווחה, באגף למוגבלות שכלית התפתחותית.
 • תקשורת עם ילד על הספקטרום האוטיסטי- כלים והמלצות להורים לעידוד התקשורת ושיפור השפה.
 • עידוד עצמאות במיומנויות יומיומיות בקרב אוכלוסייה בדיור מוגן. הכשרת צוות מעון רמת טבריה.
 • אבחון וטיפול בקשיי התנהגות מורכבים- הרצאה שניתנה במסגרות שונות בחינוך המיוחד: בית ספר גניגר בחיפה, בית ספר הוד בחיפה, מעון גוונים בטבריה, בית גיא בנתניה.
 • הילד שלי שובב איך מנהלים סדר יום בשעות הפנאי כדי לעודד ילדים למשחקי חשיבה ויצירה
 • התמודדות עם התקפי זעם, בכי ווכחנות של ילדם בגיל הרך