הסיפור של נועה

הסיפור של נועה

אחרי גיל שנתיים ולקראת גיל שלוש הודיעו לי שביתי מאובחנת כאוטיסטית בתפקוד גבוה. כשהבנתי זאת לא עניין אותי כלום מלבד לתת לה את הטיפול הנכון שיקדם אותה למקום הכי גבוהה שתהיה מסוגלת להגיע אליו. לאחר בדיקות מעמיקות על טיפול הABA קבעתי להיפגש עם מטפלת מוסמכת שראתה את ביתי והודיעה לי שאם לא התחיל טיפולים אינטנסיביים הילדה מהר מאוד תתחיל להיות אלימה כלפי ושהיא לא תצליח להגיע למקומות גבוהים. הגישה הפסימית הזו לגבי הילדה שלי השאירה אותי עם תחושות קשות שהבהירו לי שזו לא אשת המקצוע שאני רוצה בעבורה. המשכתי לחפש את המקום הנכון ביותר, עד שהגענו למרכז מבטים בקריית אתא. שם קיבלה את פני רחל צור המברה, מנהלת המרכז. וכבר משיחתנו הראשונה יכולתי לזהות את המקצועיות והמחויבות שלה. השיחה עם רחל נתנה לי הרבה תקווה לעתיד טוב יותר עבור הבת שלי.
באפריל 2015 התחלנו להגיע למרכז מבטים שלוש פעמים בשבוע. עבורנו זו הייתה נסיעה לא קצרה והרבה השקעה אבל בכל זאת התחלנו. התחלנו עם ילדה מתוסכלת מאוד, ללא יכולת לדבר, לקשור קשר עין וללא רצון לשחק בכלל ועם ילדים אחרים בפרט. היו לה התקפי זעם ממושכים ובכי שלא הצליחה להירגע לא משנה מה הצעתי לה והיו לה הרבה קיבעונות. כל חודש מחדש הצלחנו להציב יעדים שיקדמו אותה ועם הזמן גם הבעיות התנהגות נעלמו. מידי חודש הגעתי להדרכה עם מנתחת התנהגות שהנחתה בסבלנות ומקצועיות איך לעבוד עם הילדה בצורה הנכונה ביותר בעבורה ומהר מאוד יכולתי לראות אצלה שיפור בכל התחומים.
אל אף המלצת המומחים להכניס את ביתי לגן מיוחד, רחל המליצה לי לשלב אותה וליוותה אותי בתהליך, בהמלצתה גייסנו משלבת והתחלנו שילוב בגן תת חובה רגיל.
כיום לאחר 3 שנים של הדרכה צמודה, אני גאה לספר שביתי משולבת בגן רגיל ונמצאת במקום חברתי מאוד גבוה ועולה השנה לכיתה א'. אני רואה ילדה שמחה ,מתקשרת, משתפת ברגשות ובחוויות, ילדה חברותית שיודעת לדבר, לבקש ולעמוד על שלה. היא מצליחה לתקשר ולשחק עם יתר חבריה לגן ומבחינה קוגניטיבית נמצאת במקום גבוהה ביחס לילדים. כל כך גבוהה, שבבדיקה חוזרת לפני כחודשיים אצל הנוירולוג הראשון שאבחן את ביתי הוא קבע שהיא עברה תהליך של "נרמול" והוא אינו רואה אותה כשייכת לספקטרום.
אני רוצה להמליץ בחום על רחל צור המברה ועל "מרכז מבטים". מהחודש הראשון רחל עמדה בהבטחותיה, כל דבר שצפינו שיקרה אכן קרה ומלבד זאת הרגשתי שיש לי לווי צמוד וביטחון. היא הצילה לי את הילדה. ללא ההכוונה שלה אני לא חושבת שהילדה שלי יכלה להגיע למקום כל כך גבוה שעלה מעל ומעבר לכל הציפיות שלי. אני ממליצה לכל הורה שיש לו ילד על הספקטרום לא להתעסק ברופאים ולנסות להבין את ההבחנה, אלא לנסות לקדם את הילד כמה שיותר. אני יודעת היום שלא משנה איפה הילד נמצא על הספקטרום הוא יכול להגיע למקומות גבוהים הרבה יותר.
אני מצאתי את הדרך שקידמה את הילדה שלי ונתנה לנו את הכלים להתמודד ולהצליח. מבטים זה המקום הנכון בשביל לקבל את כל הכלים גם לילדים וגם לנו כהורים.

אמא של ילדה על הספקטרום