ילד ה-iPad

ילד ה-iPad

מבטים, בובות, אבחון אוטיזם, ניתוח התנהגות

עוד לא עברה לה שנה אחת מאז תחילת דרכינו במרכז מבטים, השינויים שקרו בהתנהגותו ויכולות התקשורת של בנינו בן ה-4  הם אדירים וכה לא צפויים.

מאז האבחון, כשהבנו כי בנינו נמצא על הספקטרום האוטיסטי, התחלנו לחפש מידע לגבי טיפולים קיימים בארץ ובפרט באזור הצפון. באחד המקרים נתקלנו בספר שסיפר על שיטה בשם ABA. תוך כדי רפרוף בפרקי הספר וקריאה באינטרנט, התחלנו להבין ששיטת ABA מבוססת על מחקרים רבים ונמצאת בחזית שיטות הטיפולים באוטיזם. בחיפוש אחר גורמים שיודעים לטפל בשיטת ABA בישראל, הגענו להכרות עם "מרכז מבטים" בניהולה של רחל צור המברה. על המרכז קיבלנו גם המלצות חמות מידידה שלנו שבנה גם מטופל בו.

בהגעתנו למרכז, רחל ביצעה היכרות ראשונית עם בנינו ומיד הבינה כי התנהגותו הלא פשוטה (כמו בכי רב, אי רצון לשתף פעולה, חוסר קשר עין וכו') היא אוסף של בעיות שלהן יש פתרונות מוכחים במרכז. כשרחל החלה לספר לנו מה גורם להתנהגויות ומה השיטות והלוגיקה בטיפולים ראינו כי רחל בעלת ניסיון רב כמנתחת התנהגות והתחלנו להאמין שהתנהגות בנינו צפויה לעבור שיפור משמעותי וכך התחלנו את דרכינו במרכז מבטים.

בשבועות הראשונים הטיפולים היו קשים לילד כי על כל פיסת שיתוף הפעולה שלו דרש כמחזק רק טלפון או iPad, שדווקא מאוד לא רצינו לראות בידיים שלו. עם הזמן ראינו ילד שהחל להתקדם בתוכנית הטיפולים בצורה מואצת להפליא. ה-iPad שכל כך רצה כמחזק, גרם לו לרצות להסכים לשתף פעולה עם כל דבר וכך הוא החל לבצע בטיפולים גם דברים של שלבים מתקדמים. למרות שהצליח לבצע דברים מתקדמים, רחל לא וויתרה על בניית יסודות חזקים של שמקבלים בשלבים הבסיסיים יותר שבתוכנית הטיפולים. בזכות כך, בנינו למד ליצור קשר עין רציף עם כל הסובבים אותו. ככל שהתקדמנו בטיפולים, בנינו החל לשתף פעולה מתוך רצון, גילה יוזמה בלבחור לשחק במשחקים אחרים וכך הפתיע את כולנו כשוויתר בפעם הראשונה על ה-iPad.

היום הבן שלנו אוהב ונהנה לשחק גם במשחקי שולחן, משחקי פעילות (כמו קפיצה בטרמפולינה שכל כך לא רצה בהתחלה), אוהב שקוראים לו סיפורים, מדבר במשפטים ומבקש דברים בדיבור ובהצבעה, מצליח לבצע משימות ולמלא אחר מרבית ההוראות שלנו כהורים.

ברצוננו להודות מקרב לב לרחל על בניית תוכנית טיפולים מקצועית ומותאמת אישית לבנינו, על כל האמון שמביאה לנו כהורים ובמיוחד על כך שהקימה את המרכז המקצועי שמצליח לטפל ביעילות רבה בילדים אוטיסטים. אנו מודים מאוד גם לצוות המטפלות המסור שמפגינות יכולות אישיות גבוהות מאוד בכל הטיפולים ועל היחס האישי והאכפתי שמעניקות לבנינו שמתחיל כבר מפתיחת הדלת בהגעתנו למרכז.

בברכה,

הורי הילד